Upper Columbia Conference Standing Committees – 2015-2014

 Elected at the 77th Constituency Session, May 31, 2015

 By constitution, the Upper Columbia Conference is held accountable and operated by committees that “stand” or function on behalf of the constituents between quadrennial sessions.

 

 Nominating Committee

 The function of the Nominating Committee is to recommend to the Constituency Session delegates: (1) officers of the Upper Columbia Conference, (2) Conference K-12 Board of Education members, (3) Conference Executive Committee members, (4) directors of Conference departments. They also meet with the Conference Executive Committee between regular constituency sessions to fill vacancies of Conference officers.

Max Torkelsen II, Chair.........Ridgefield, WA

Terrie D Aamodt....................Walla Walla, WA

Benjamin Altrogge.................Moses Lake, WA

Saul Dominguez.....................West Richland, WA

Cynthia Jackson.....................Pilot Rock, OR

Jeff D Kinne..........................Walla Walla, WA

Kent Knight...........................Hermiston, OR

Steve Meharry........................Walla Walla, WA

Darin Patzer...........................Valleyford, WA

Joel Perez...............................Spokane, WA

Paul Rasmussen.....................Walla Walla, WA

Beverly Roper-Archer............Walla Walla, WA

Alvaro Sauza..........................Sandpoint, ID

Eric Sayler..............................Walla Walla, WA

Patti Schultz...........................Post Falls, ID

Wayne Searson......................Spokane, WA

Wichit Srikureja......................Spokane, WA

Brian St Clair.........................Ellensburg, WA

Tiffany Stratte.........................Yakima, WA

Terrance Taylor......................Pasco, WA

Jeremy Vetter.........................Moscow, ID

Cheryl Williams.....................Wenatchee, WA

 

Executive Committee

The function of the Executive Committee is to direct and oversee all Conference business between regular constituency sessions.

Paul Hoover, Chair...............Veradale, WA

Shelley Bacon.......................Colville, WA

Larry Dodds..........................Walla Walla, WA

Mable Dunbar.......................Spokane, WA

Merlin Ekvall..........................Brewster, WA

Jaime Flores..........................East Wenatchee, WA

Russell Gilbert........................Naches, WA

Mindi Irvine..............................Pasco, WA

Doug Johnson.........................Spangle, WA

Jeff Kinne...............................Walla Walla, WA

Kent Knight.............................Hermiston, OR

Monty Knittel...........................Walla Walla, WA

Dean Kravig............................Spangle, WA

Larry Marsh............................Veradale, WA

John McVay............................Walla Walla, WA

Darin Patzer............................Valleyford, WA

Patti Schultz............................Post Falls, ID

Melissa Taylor........................Pasco, WA

Randy Terry...........................Spokane, WA

Michael Tillay.........................Walla Walla, WA

Rosemary Watts.....................College Place, WA

 

Board of Education

The function of the Board of Education is to direct and oversee the K-12 education system of the Conference.

Paul Hoover, Chair.................Veradale, WA

Leslie Bumgardner.................Pasco, WA

Denise Dunzweiler.................Walla Walla, WA

Tito Espinoza Sr.....................Grandview, WA

Larry Goodhew Sr.................Walla Walla, WA

Geoffrey Heald......................Hayden, ID

Lance Irvine...........................Pasco, WA

Doug Johnson........................Spangle, WA

Deborah Maniscalco..............Dalton Gardens, ID

Larry Marsh...........................Veradale, WA

Keeni Mitchell.......................Pasco, WA

Walter Pintos-Schmidt...........Spokane, WA

Dennis Plubell........................Ridgefield, WA

Julie Savino............................Wenatchee, WA

Sharon Searson......................Spokane, WA

Randy Terry...........................Spokane, WA

Ron Turner.............................Mead, WA

Sherri Wheeler.......................Sagle, ID

John Winslow........................Spangle, WA

 

Financial & Statistical Review Committee

The function of the Financial & Statistical Review Committee is to review the annual financial reports and official audits of all the departments, officers and employees of the Conference.

Don Ammon.............................Liberty Lake, WA

Glenn Carter............................College Place, WA

Rick Claridge...........................Walla Walla, WA

Weston Davis..........................Spokane, WA

Harold Dixon...........................Spangle, WA

Edward MacKenzie.................Yakima, WA

Eric Ruud................................Yakima, WA

Vacancy

 

Constitution & Bylaws Committee

The function of the Constitution & Bylaws Committee is to review recommendations for constitutional amendments and submit to the delegates in session any proposed amendments that are in harmony with the objectives of the Upper Columbia Conference and the policies and guidelines of the General Conference and the North American Division.

Jim Brackett, Chair................Rice, WA

Christian Bell.........................Walla Walla, WA

Kelly Bock.............................Yakima, WA

Montgomery Buell................Walla Walla, WA

Carolyn Gaskell....................College Place, WA

Alyce Ispirescu.....................Sandpoint, ID

Harold Lance, Sr..................Spokane, WA

Philip Merchant.....................Wenatchee, WA